Lapkričio 25 – 29 dienomis Kaltinėnų A. Stulginskio gimnazijos IIga klasės mokiniai: Vesta - Monika Zubrickaitė, Greta Šadbaraitė, Rokas Baltrušis ir Austėja Dambrauskaitė, lydimi istorijos mokytojos Laimos Baltutienės, vykome į ERASMUS+ „Y.E.S. - G.R.E.E.N“ projekto vizitą Estijoje, Narvos mieste. Ši kelionė buvo įsimintina ir kupina įspūdžių!
Pirmadienio rytą keliavome į Narvos Soldino gimnaziją, ten mus pasitiko įstaigos direktorius, mokytojai ir mokiniai. Oficialaus projekto atidarymo metu žaidėme įvairius žaidimus, kurie skirti susipažinimui. Pradinių klasių mokiniai su vadove pristatė nuotaikingą estų liaudies dainų ir šokių programą, pakvietė mus žaisti žaidimus, minti mįsles. Vėliau Soldino gimnazistai surengė ekskursiją po savo mokyklą. Lankėmės raštinėje, sporto salėje, stebėjome vykstančias pamokas ir turėjome galimybę apsilankyti unikalioje Unesco klasėje. Turui pasibaigus, mūsų laukė svarbi dalis – namų darbų pristatymas. Pranešimų metu sužinojome, kaip kitose mūsų projekto partnerių šalyse vyksta šiukšlių rūšiavimas, perdirbimas, kokios perdirbimo įmonės ten egzistuoja. Greta Šadbaraitė ir Vesta – Monika Zubrickaitė pristatė atliekų perdirbimo įmones, veikiančias Lietuvoje, aptarė šalies šiukšlių rūšiavimo politiką ir pateikė statistinius duomenis. Po pietų pertraukos prasidėjo kiti pristatymai, kurių tema „Gimtųjų šalių perdirbimo įmonių įkūrėjų sėkmės istorijos“. Rokas Baltrušis ir Austėja Dambrauskaitė papasakojo apie Almonto Kybarto sėkmingai įkurtą verslą „EMP Recycling“. Po pranešimų šeimininkai, pasipuošę tautiniais kostiumais, mus mokė estų liaudies šokį. Grįžę namo, pailsėjome ir susiruošėme į tarptautinį vakarą gimnazijoje. Jo metu svečiai pristatė savo gimtąsias šalis, jų tradicijas, miestus, mokyklas. Šis vakaras buvo puiki proga susipažinti vieniems su kitais, paragauti tradicinių užsienio šalių užkandžių ir smagiai pašokti.
Antrą savaitės dieną taip pat pradėjome nuo susipažinimo žaidimų. Kiek vėliau buvome suskirstyti į tarptautines grupes ir pradėjome kurti pasakas „Green fairy tales“ (liet. „Žalios pasakos“) ekologijos tema. Ši veikla mums padėjo suprasti komandinio darbo svarbą, atkreipė mūsų dėmesį į gamtos saugojimą ir suteikė patirties kuriant pasakas anglų kalba. Po pietų išvykome į pajūrio miestelį Narva-Jõesuu, aplankėme Baltijos jūrą. Norintys turėjo galimybę atsipalaiduoti „Meresuu SPA“. Grįžę į Narvą, vakare turėjome laisvo laiko, kurį su projekte sutiktais draugais smagiai leidome žaisdami boulingą.
Trečiadienį mūsų laukė įdomi CLIL pamoka apie gamtos saugojimą, taršą ir ekologiją. Grupėse atlikome užduotis, susijusias su gamtinėmis problemomis, nagrinėjome diagramas, anglų kalbos mokytojos pagalba praplėtėme anglų kalbos žodyną sąvokomis, susijusiomis su gamtosauga ir rūšiavimu. Vėliau mokėmės kurti įdomias prezentacijas naudodami programą „Powtoon“. Pasiskirstę grupėmis patys išmėginome šią programą kurdami pristatymus apie „ERASMUS+“ projekto pliusus, minusus ir baimes. Šios veiklos buvo labai įdomios ir naudingos. Jos praplėtė mūsų informacinių technologijų gebėjimus kuriant pristatymus, ugdė bendradarbiavimą komandiniame darbe. Po pietų kartu su mokytojomis ėjome į Narvos Hermano pilį, kuri stovi šalia Narvos upės, skiriančios Estiją nuo Rusijos. Gidė mums surengė ekskursiją po tvirtovę, supažindino su jos istorija. Pasisėmus istorijos žinių, gimnazistės mus pakvietė žaisti įdomų orientacinį žaidimą. Aplink pilį ieškojome paslėptų lapelių, o juos radę turėjome chronologiškai sudėlioti ir gauti dvi legendas. Sušalę nuo darganos ir iki soties pasivaikščioję, skirstėmės ilsėtis.
Ketvirtadienį pradėjome anksti. Pusę aštuonių ryte iš Narvos išvažiavome į Estijos sostinę – Taliną. Atvykę ten, svečiavomės didžiausios Estijoje ne pelno siekiančios organizacijos „Mondo“ būstinėje. Savanorė iš „Mondo“ supažindino mus su jų veikla, papasakojo apie keliones į skurdžias Afrikos šalis, kuriose savanoriai iš Estijos padeda skurstantiems įsidarbinti, moko vaikus anglų kalbos, teikia medicininę bei kitokią pagalbą. Šios istorijos mus įkvėpė ir privertė susimąstyti apie skurdą ir savanorystę. Vėliau ėjome ir apžiūrėjome unikalų, į „Unesco“ įtrauktą Talino senamiestį, lankėmės rotušės aikštėje ir grožėjomės miesto kalėdine eglute. Visus sužavėjo šventine nuotaika spinduliuojanti kalėdinė mugė.
Paskutinė diena prasidėjo nuo mokomojo vizito šeimininkų pamokų. Stebėjome anglų kalbos pamokas, sužinojome, kaip mokiniai mokosi Estijoje. Po pietų valgykloje pristatėme antradienį kurtas „Žalias pasakas“. Tuomet ėjome į aktų salę stebėti įdomaus renginio – mokyklos Eurovizijos. Jo metu gimnazijos mokiniai, atstovavę tam tikras šalis, dainavo dainas užsienio kalba ir stengėsi laimėti konkursą. Po jo turėjome laisvo laiko pasigrožėti vakarėjančiais Narvos miesto vaizdais. Vakare susirinkome į mokyklą atsisveikinimo vakarėliui. Jo pradžioje vieni kitiems turėjome parašyti gražų linkėjimą ar teigiamas žmogaus savybes. Tuomet projekto koordinatorė gimnazijoje mums ir kitoms grupėms įteikė sertifikatus. Liko tik fotografuotis su naujais draugais ir šokti. Galiausiai atėjo laikas graudžiam atsisveikinimui. Kiekvienas padėkojome už puikiai praleistą laiką, geras emocijas ir svetingumą mus priėmusiose šeimose.
Šeštadienį, lapkričio 30 dieną, išvykome namo. Ši kelionė mums paliko didelį įspūdį, praplėtė mūsų anglų kalbos žinias, tobulino kūrybiškumą. O svarbiausia – išmokome bendravimo ir bendradarbiavimo meno bei savarankiškumo!

Projekto „Erasmus+“
kelionės į Estija dalyviai
Kaltinėnų A. Stulginskio gimnazija

Veikla yra finansuojama iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. 2019-12-10Camera