Vos tik spėjus sugrįžti iš ketvirtojo vizito į Graikiją ėmėme ruoštis į Ispaniją, žavingą ir spalvingą savo kultūra, istorija ir tradicijomis šalį. Spalio 18 – 25 dienomis Kaltinėnų gimnazijos mokinių ir mokytojų grupė išvyko į tolimąjį Sax miestą, esantį Valensijos regione, Ispanijoje.
Šį kartą vizito tema – svarbiausių gyvenimo vertybių – žmogaus teisių, laisvės ir lygybės skatinimas, siekiant ugdyti sąžiningą, tolerantišką, garbingą savo ir kitų kultūrų atžvilgiu, žmogų. Be abejo, visi Comenius vizitai suteikia jaunam žmogui nepakartojamą galimybę patirti kultūrinius skirtumus bei panašumus, žavėtis tradicijų ir papročių įvairove, ugdyti gebėjimą priimti ir toleruoti kiekvienos tautos, šalies išskirtinumą.
Šio vizito metu aplankėme Sax, Valensijos, Alikantės, Biar, Santa Pola miestus, paragavome garsiosios ispanų paelios, nepakartojamų desertų, buvome apsupti meile, vaišingumu ir svetingumu. Pirmąją dieną susipažinome su Sax miestu, jame esančia didinga XIIa. pastatyta pilimi, senamiesčiu. Antradienį lankėmės Valensijoje, mieste, kuris driekiasi palei Viduržemio jūrą, aplankėme XIII - XVa. katedrą - tai gotikinio stiliaus kompleksas, kurį sudaro skirtingo stiliaus fasadai: Katedros vartai - romantinio stiliaus, Apostlės vartai - gotikinio stiliaus, geležiniai vartai - baroko stiliaus. Tai pagrindinė krikščionių bažnyčia, kurioje, pasak legendos, saugoma Gralio taurė. Taip pat, visoje Europoje žinomą vieną didžiausių turgų, dengtu stogu, kurio sienos, langai dekoruoti iš spalvotų stiklo mozaikų. Šiame turguje galima įsigyti įvairiausių tradicinių produktų, jūros gėrybių, rankų darbo suvenyrų ir kitų dirbinių. Be galo sužavėjo Karalienės Sofijos Menų rūmai ir mokslo centras – nepakartojami architektūriniai sprendimai ir pastatų didybė, kurta talentingo kūrėjo architekto Santiago Calatrava.
Trečiadienį surengėme simbolinį maratono bėgimą - taip skatindami fizinį aktyvumą, vienybės jausmą siekiant bendro tikslo. Jame dalyvavo ir mokytojai ir mokiniai. Po pietų vyko LdL pamokos žmogaus teisių, lygybės ir tolerancijos tema. Mokiniai pristatė savo šalių literatūrinius kūrinius žmogaus teisių tema. Ketvirtadienį išvykome į Alikantės provincijoje esantį miestelį Santa Pola, kuriame susiformavęs natūralus gamtos rezervatas, turtingas įvairiausia flora ir fauna. Pakeliui, vos už 30 km nuo Alikantės, aplankėme Elx miestelį, kuris garsėja savo unikalia palmių giraite, kurią, kaip pasakoja legenda, dar prieš Kristaus gimimą, t.y. daugiau nei prieš 2000 metų pasodino finikiečiai. Šiuo metu šioje vietoje priskaičiuojama net 300 tūkstančių palmių ir ypatinga tuo, jog 2000m. ji įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Alikantės mieste vyrauja švelnus viduržemio jūros klimatas, todėl net žiemą čia malonu ir šilta. Vakarėjant galėjome pasimėgauti ir pasivaikščioti vienu populiariausiu Costa Blankos pagrindinio pakrantės miesto Alikantės paplūdimiu.
Paskutinę dieną, penktadienį išsiruošėme į Ispanijos kalnus, kuriuose susipažinome su gamtine įvairove, pasigrožėjome nepakartojamu Ispanijos kraštovaizdžiu. Atsisveikinimo vakarą ne vienas braukė ašarą... visi jautėme, kad laikas bėga, Comenius projektas „Kurkime daugiakultūrę Europą“ jau baigiasi. Nors dar liko daug veiklų, liko dar aplankyti mūsų artimą kaimynę Suomiją, bei pakviesti projekto partnerius į Lietuvą, norisi, kad ši daugiatautė draugystė nesibaigtų. Ir nesvarbu, jog atstumas didelis – gyvenimas pateikia daugybę šiuolaikinių technologinių galimybių veikti ir burtis bendriems tikslams ir projektams. Vienas žmogus yra pasakęs: „Juk saulė nuo mūsų irgi labai toli, bet jos šilumą galime jausti visi“. Tegul pabaiga – būna naujo pradžia!
Veikla yra finansuojama iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.

comenius eu
Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazija
Comenius grupė ir projekto koordinatorė
Laima Šalkauskienė