Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijos daugiašalio Comenius projekto „Kurkime daugiakultūrę Europą“ partnerystė tęsiasi jau antrus metus. Vos tik prasidėjus naujiems mokslo metams, rugsėjo 21 – 27 dienomis Kaltinėnų gimnazijos mokinių ir mokytojų grupė išvyko į išsvajotąją Graikiją, miestą Mandra.

Šio vizito tema – ekologinės problemos, natūralios aplinkos, nykstančių gyvūnų bei paukščių rūšių išsaugojimas, kultūros paveldo priežiūra ir ekologiško gyvenimo būdo skatinimas. Šiuo tikslu lankėme Atėnus, Elefsiną, Epidavros, Psatha bei Nafplijas miestus.
Gyvenimas graikų šeimose leido pažinti jų būdą, svetingumą bei kas vakarą, grįžus iš pilnos įspūdžių dienos, pajausti šiltą šeimyninį bendravimą. Kaip ir kiekvienas vizitas taip ir šis prasidėjo išvyka ir susitikimais su vietos valdžia, mokyklos bendruomene. Projekto dalyviai pristatė savo šalies ekologines problemas, pastangas ir galimybes išsaugoti nykstančias gyvūnų ir paukščių rūšis, gamtos unikalumą. Mokiniai dalyvavo žaismingoje pamokoje apie ekologiją. Antroji diena pateikė ypatingų įspūdžių, nes aplankėme istorinį Akropolį, muziejų, pasivaikščiojome Atėnų senamiesčio gatvelėmis, pasigrožėjome neįtikėtina miesto platybe bei vaizdais.
Trečiąją dieną apsilankėme antikinius laikus menančiame mieste Elefsinoje, kuriame dar išlikę buvusios graikų šventovės, kaip vienos svarbiausių kultūros centrų, griuvėsiai, Ji buvo pastatyta 2000 prieš Kristų ir skirta deivei Demetrai. Graikų mokiniai suvaidino dvi ištraukas iš Sofoklio tragedijos “Antigonė” bei Euripidės tragedijos “Trojos moterys”. Be galo išraiškingas ir įtikinamas graikų spektaklis bei tūkstančius menantys šventovės griuvėsiai sukrėtė iki širdies gelmių.
Pietų metu apsilankėme Aplinkosaugos centre, kuriame vykdomi įvairūs projektai, skirti gamtos ir istorinių architektūros paminklų išsaugojimui. Vakarėjant visi Comenius projekto dalyviai leidosi į labai populiarų Psatha miesto paplūdimį, kuris driekiasi palei Egėjo jūrą. Kalnų apsuptyje, po dienos kaitros galėjome atsigaivinti Ėgėjo jūroje, stebėti saulėlydį, o visai sutemus mokiniai ir mokytojai šėlo paplūdimyje šokdami tradicinius graikų šokius.
Ketvirtoji diena buvo skirta senovės Epidavros šventovės, pastatytos pagrindinio sveikatos dievo Askliopo garbei, bei pirmosios Nepriklausomos Graikijos sostinės Nafplijas lankymui. Išradingi užsiėmimai apie šio žymaus objekto istoriją, bei mitologinę prasmę išliks atminty ilgai. Vaikščiodami Nafplijas senamiesčiu ir grožėdamiesi iš abiejų pusių pastatytomis tvirtovėmis turėjome progą pajausti tikrąjį Graikų šalies grožį ir didybę.
Paskutinę dieną susitikome su pradinių mokyklų ir darželių bendruomene, Comenius projekto dalyviai kartu su mokiniais sukūrė plakatą gamtos išsaugojimo tema. Mandros miesto gimnazijos kieme pasodinome alyvmedį, kuris Graikijoje simbolizuoja taiką, išmintį ir pergalę. Vakare surengtame atsisveikinimo renginyje netikėtumai ir staigmenos leido mums suvokti, kad šioje šalyje gyvena nuoširdūs, svetingi, atviri ir laimingi žmonės. Graikijos šalies, jos istorinės praeities, UNESCO saugomų objektų ir paminklų lankymas mokiniams padarė didžiausią įspūdį.
Kai savo svetingos šeimininkės paklausiau, kokie dar istoriniai paminklai ar šventovės yra Mandros mieste, tuomet ji atsakė: “Visur, nes kur kasit – ten ir rasit istoriją…”

Veikla yra finansuojama iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.Camera

{youtube}Tj1sphr7cHw|580|370|{/youtube}

comenius euKaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazija Comenius grupė ir projekto koordinatorė Laima Šalkauskienė